This is alternative content.

Istota importu z Chin, zasady importu z Chin

Na czym polega import z Chin?

Import z Chin polega na zakupie towarów w Kraju Środka i sprowadzeniu ich do Polski, na teren Unii Europejskiej. Pozornie jest to łatwy i powszechny proceder, ale wszystko zależy od podejścia chińskiego dostawcy, jakości produktów, przygotowanych dokumentów i sposobu zorganizowania transportu.

Import z Chin - jak znaleźć wiarygodnego dostawcę

Odnalezienie dostawcy w Chinach nie jest trudne, głównym problemem są negocjacje, ustalenia, dopilnowanie jakości i bezpieczny transfer pieniędzy. Zwykle producenci w Chinach oczekują 30% depozytu przed rozpoczęciem produkcji, a całość powinna być przelana przed wysyłką towaru. Pojawia się pytanie, czy możemy ufać zupełnie obcej osobie, gdzieś na drugim krańcu świata? Czy na podstawie kilku emaili, telefonów można tak po prostu wysłać kilka tysięcy dolarów? Rozwiązaniem takiego dylematu jest nasza pomoc. Firma JCC Int. Trade może zweryfikować dostawcę, odwiedzić go osobiście i zminimalizować ryzyko importu.

Są też inne formy płatności, jak akredytywa, czy płatność opóźniona o czas transportu. Nadal pojawia się pytanie o jakość towaru i sposób transportu.

Ryzyko związane z importem z Chin

Niestety wielu importerów w Polsce uczy się na własnych błędach, tracąc czas, a niekiedy też pieniądze. Zdarza się, że w obliczu kryzysu chińskie firmy bankrutują, firmy handlowe zmieniają nazwy, osoby odpowiedzialne za sprzedaż zagraniczną zmieniają pracę lub mają problemy z komunikacją. Każdy element importu z Chin stanowi jakieś mniejsze lub większe ryzyko.

Import z Chin - ryzyko i realne zyski

W Polsce panuje też przekonanie, że import towarów z Chin oznacza 100% lub nawet 200% zysk. Z własnego doświadczenia wiemy, że takie kalkulacje są bardzo naiwne. Możliwe, że takie zyski wypracowali ludzie, którzy importowali z Kraju Środka w latach 90-tych. Azja była wtedy bardzo 'odległa', nieznana i zwykły śmiertelnik obawiał się współpracy z Chinami, Tajwanem, czy Singapurem. Obecnie sytuacja jest zupełnie inna. Import z Chin jest powszechny, istnieje ogromna konkurencyjność, zdarza się, że zysk wynosi kilka procent. W przypadku zmian stawek transportu lub niekorzystnym kursie walut import bywa wręcz nieopłacalny. Oczywiście zależy to od danego produktu, branży, sytaucji w Polsce i naszego rynku zbytu.

Import z Chin - realia i aktualna sytuacja

Nie ma doskonałej recepty na import z Chin! Pamiętajmy, że cena producenta nie jest ceną ostateczną, dochodzi jeszcze transport, opłaty związane z rozładunkiem towaru, dostawa do siedziby firmy, cło, podatek. Kupić można praktycznie wszystko - pojawia się jednak pytanie, czy potrafimy to sprzedać, czy mamy określonych klientów, sposób dystrybucji towaru.

Import z Chin jest coraz trudniejszy i wymaga profesjonalnej pomocy

Po roku 2008 w obliczu kryzysu gospodarczego, niestabilnych kursów walut, zmian transportu - zmian cen ropy naftowej, coraz większych wymaganiach Unii Europejskiej w stosunku do produktów z Chin import musi być dobrze przemyślany, zaplanowany. Istniejemy po to, aby pomóc Państwu w wyborze najlepszego partnera handlowego w Chinach, w dokonaniu sprawdzenia towaru, dopilnowaniu dokumentacji, przeprowadzeniu kontroli jakości, zorganizowaniu optymalnie najlepszego i najtańszego transportu.

This is alternative content.

© copyright JCC International Trade - wszystkie prawa autorskie zastrzeżone