Przejdź do treści

Metody transportu

Transport Chiny

Skuteczny transport z Chin

Transport towaru z Chin może być zorganizowany na kilka sposobów – pełnokontenerowy, drobnicowy lub lotniczy. Wszystko zależy od rodzaju towaru, ilości i czasu dostawy, a także opłacalności transportu.

Nasza spedycja kontaktuje się z fabryką w celu ustalenia sposobu transportu, a także miejsca dostawy towaru. Najpopularniejszymi warunkami dostaw w Kraju Środka są warunki FOB, EXW i CIF. W ramach ceny FOB dostawca powinien opłacić dostawę do portu w Chinach. W przypadku CIF – dostawca wlicza do ceny cały transport, łącznie z ubezpieczeniem, aż do portu docelowego. EXW oznacza odbiór towaru z fabryki w Chinach, dostawca nie ponosi wówczas żadnych kosztów związanych z transportem.

Transport kontenerowy z Chin

Rozsądne stawki za kontenery z Chin
Najpopularniejszym i chyba najbardziej opłacalnym sposobem transportu jest wysyłka całego kontenera. Taki transport upraszcza wszystkie procedury związane z załadunkiem, dokumentacją, dostawą do jednego, konkretnego odbiorcy. Liczy się też oszczędność czasu, bo zwykle łatwiej zarezerwować cały kontener niż miejsce na drobnicę w kontenerze łączonym od kilku dostawców. Tak samo wygląda sytuacja w porcie docelowym, nie ma konieczności rozdzielania towaru.

Transport drobnicowy z Chin

Drobnica z Chin – najszybszy czas realizacji
Transport drobnicowy polega na łączeniu mniejszych przesyłek w jednym kontenerze. Są to towary od kilku, kilkunastu dostawców z Chin przeznaczone dla różnych odbiorców w porcie docelowym. Taki transport trwa nieco dłużej niż transport pełnego kontenera. Chodzi głównie o moment łączenia i rozdzielania towaru w magazynach portowych. Opłacalność takiego transportu zależy od wielkości przesyłki, ilości towaru i opłat związanych z rozładunkiem.

Transport lotniczy z Chin

Towar z Chin w ciągu kilku dni w Polsce
Jest to możliwie najszybszy rodzaj transportu. Niestety nie każdy towar może być wysłany w ten sposób, wszystko zależy od gabarytów i wagi. Produkty z chińskiej fabryki możemy mieć w ciągu kilku dni, ale to oczywiście wiąże się z ceną transportu. Transport morski jest nieporównywalnie tańszy. Transport lotniczy ma sens w przypadku małych przesyłek (50-300kg), w przypadku drobnych lub wartościowych produktów, gdzie koszt transportu nadal dobrze się kalkuluje w przeliczeniu na ilości. Mamy też doświadczenie z większymi przesyłkami, nawet 2000kg. Zwykle chodzi o szybki czas dostawy.

Transport kolejowy z Chin

Alternatywny transport z Kraju Środka
Od kilku lat funkcjonują połączenia kolejowe pomiędzy ważnymi ośrodkami przemysłowymi w Chinach a Europą. Oczywiście ogromną rolę odgrywają tutaj Polskie firmy i nasza infrastruktura kolejowa. Początkowo koleją można było wysłać zarówno kontenery 20″ jak i 40″/40″HQ. Obecnie praktykuje się kontenery 40″/40″HQ. Ceny frachtu są zwykle wyższe od cen transportu morskiego, ale dzięki temu zyskuje się czas. Transport kolejowy z Chin w praktyce trwa około 16-22 dni. W okresie pandemii Covid-19 stawki na transport kolejowy i morski były podobne, ale poza tym nietypowym okresem transport kolejowy jest zwykle droższy. Mimo wszystko wielu firm polega już na takiej metodzie importu towarów z Chin.

Aktualne stawki za fracht morski, kolejowy i lotniczy, a także przykładowe wyceny znajdziecie Państwo TUTAJ!

 

Transport z Chin, różne metody